1916-1917 Ad - History

1916-1917 Ad - History


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

  • Boxer Rebellion
  • The Boer War
  • Paris Metro Opened
  • U.S. Navy Accepts Submarine
  • Quantum Theory Published
  • Sports: 1900 Olympics in Paris, France

    Event: 100m Winner: Frank Jarvis Country: USA
    Event: 200m Winner: Walter Tewksbury Country: USA
    Event: 400m Winner: Maxey Long Country: USA
    Event: 800m Winner: Alfred Tysoe Country: GBR
    Event: 1500m Winner: Charles Bennett Country: GBR
    Event: Marathon Winner: Michel ThŽato Country: FRA
    Event: 110m Hurdles Winner: Alvin Kraenzlein Country: USA
    Event: 400 m Hurdles Winner: Walter Tewksbury Country: USA
    Event: 2500m Steeplechase Winner: George Orton Country: CAN
    Event: High Jump Winner: Irving Baxter Country: USA
    Event: Pole Vault Winner: Irving Baxter Country: USA
    Event: Long Jump Winner: Alvin Kraenzlein Country: USA
    Event: Triple Jump Winner: Meyer Prinstein Country: USA
    Event: Shotput Winner: Richard Sheldon Country: USA
    Event: Discus Winner: Rudolf Bauer Country: HUN
    Event: Hammer Winner: John Flanagan Country: USA
    Event: 200m Hurdles Winner: Alvin Kraenzlein Country: USA
    Event: 4000m Steeplechase Winner: John Rimmer Country: GBR
    Event: 5000m Team Winner: Great Britain/Australia
    Event: Standing High Jump Winner: Ray Ewry Country: USA
    Event: Standing Long Jump Winner: Ray Erwy Country: USA
    Event: Standing Triple Jump Winner: Ray Erwy Country: USA
    Event: Tug-of-War Winner: Sweden/Denmark
    Event: Foil Individual Winner: Emile Coste Country: FRA
    Event: EpŽe Individual Winner: Ram—n Fonst Country: CUB
    Event: Sabre Individual Winner: Georges de la Falaise Country: FRA
    Event: Foil for Fencing Masters Winner: Lucien MŽrignac Country: FRA
    Event: EpŽe for Fencing Masters Winner: Albert Ayat Country: FRA
    Event: EpŽe for Amateurs and Masters Winner: Albert Ayat Country: FRA
    Event: Sabre for Fencing Masters Winner: Antonio Conte Country: ITA
    Event: 200m Freestyle Winner: Fredrick Lane Country: AUS
    Event: 1500m Freestyle Winner: John Jarvis Country: GBR
    Event: 200m Backstroke Winner: Ernst Hoppenberg Country: GER
    Event: 200m Obstacle Event Winner: Fredrick Lane Country: AUS
    Event: 400m Freestyle Winner: John Jarvis Country: GBR
    Event: 60m Underwater Swimming Winner: Charles de Vandeville Country: FRA
    Event: 200m Team Winner: Germany
    Event: Water Polo Winner: Great Britain
    Event: Pistol-Rapid Fire Pistol Winner: Maurice Larrouy Country: FRA
    Event: Free Pistol 50m Winner: Karl Roderer Country: SUI
    Event: Live Pigeon Shooting Winner: LŽon de Lunden Country: BEL
    Event: Military Rifle (3 positions) Winner: Emil Kellenberger Country: SUI
    Event: Military Rifle Team 300m Winner: Switzerland
    Event: Military Revolver Team Winner: Switzerland
    Event: Au Cordon DorŽ-50m Winner: Henri Herouin Country: FRA
    Event: Au Chapelet-50m Winner: Eugne Mougin Country: FRA
    Event: Au Cordon DorŽ-33m Winner: Hubert van Innis Country: BEL
    Event: Au Chapelet-33m Winner: Hubert van Innis Country: FRA
    Event: Sur la Perche ˆ la Herse Winner: Emmanuel Foulon Country: FRA
    Event: Sur la Perche ˆ la Pyramide Winner: Emile Grumiaux Country: FRA
    Event: Men Gymnastics-Individual All-round Competition Winner: Gustave Sandras Country: FRA
    Event: Football Winner: Great Britain
    Event: Rowing-Single Sculls Winner: Henri Barrelet Country: FRA
    Event: Coxed Pairs Winner: Netherlands
    Event: Coxed Fours-First Final Winner: France
    Event: Coxed Fours-Second Final Winner: Germany
    Event: Eights Winner: USA
    Event: Yachting Open Winner: Great Britain
    Event: Class 0.5t Winner: France
    Event: Class 0.5t-1.0t Winner: Great Britain
    Event: Class 1-2t Winner: Switzerland
    Event: 2-3t Winner: Great Britain
    Event: Class 3-10t Winner: France
    Event: Class 10-20t Winner: France
    Event: Cycling-1000m Sprint Winner: Georges Taillandier Country: FRA
    Event: Equestrian Individual Jumping Competition Winner: AimŽ Haegeman Country: BEL
    Event: Hight Jump Winner: Dominique Maximien Gardres Country: FRA
    Event: Long Jump Winner: Constant van Langhendonck Country: BEL
    Event: Tennis Men-singles Winner: Hugh Doherty Country: GBR
    Event: Men-doubles Winner: GBR
    Event: Women-singles Winner: Charlotte Cooper Country: GBR
    Event: Mixed -doubles Winner: GBR
    Event: Cricket Winner: GBR
    Event: Croquet Singles-1 ball Winner: Aumoitte Country: FRA
    Event: Singles-2 balls Winner: Waydelick Country: FRA
    Event: Doubles Winner: FRA
    Event: Golf-Men Winner: Charles Sands Country: USA
    Event: Golf-Women Winner: Margaret Abbott Country: USA
    Event: Polo Winner: GBR/USA
    Event: Rugby Winner: FRA


  • Watch the video: The Less known Russian composers 1839-1916


    Comments:

    1. Kagakree

      Absolutely with you it agree. In it something is and it is excellent idea. It is ready to support you.

    2. Primeiro

      It is simply excellent phrase

    3. Paz

      What to do here against the talent



    Write a message